Lustro, w którym przegląda się prawodawca
ROZWAŻANIA
Adam Zieliński, rzecznik praw obywatelskich
Lustro, w którym przegląda się prawodawca
Jedną z podstawowych cech państwa prawnego jest możliwość niezawisłej kontroli zgodności aktów normatywnych z aktami wyższego rzędu. W Polsce bezpośrednia kontrola legalności prawa należy: w odniesieniu do aktów normatywnych stanowionych przez organa centralne -- do Trybunału Konstytucyjnego, a w odniesieniu do prawa miejscowego -- do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Istotne ograniczenie zakresu kontroli sprawowanej przez TK wynika jednak z art. 39 ust. 1 pkt 3 ustawy z 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli akt normatywny w zakwestionowanym zakresie utracił moc obowiązującą przed wydaniem orzeczenia przez TK, postępowanie przed nim umarza się. Rozwiązanie takie, choć obecne także w ustawodawstwie niektórych innych krajów, w naszym systemie prawnym budzi istotne zastrzeżenia. Badanie, czy akt normatywny nie narusza przepisów wyższego rzędu, nie jest zabawą intelektualną. Zmierza do osiągnięcia określonych rezultatów praktycznych. Pierwszym znich jest zapobieżenie wywieraniu przez wadliwe akty normatywne skutków prawnych w przyszłości przez wyeliminowanie danego aktu z systemu źródeł prawa. Jest iskutek dalszy, tzn. naprawienie szkód wyrządzonych podmiotom,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta