Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mózg trzeciego tysiąclecia

15 marca 1999 | Nauka i Technika | ZW

MEDYCYNA

U progu rewolucji w neurobiologii i nowych możliwości leczenia chorób

Mózg trzeciego tysiąclecia

ZBIGNIEW W OJTASIńSKI

W ostatnich miesiącach uczeni zajmujący się badaniem mózgu dokonali kilku sensacyjnych odkryć, które mogą zrewolucjonizować neurobiologię i zapoczątkować nowe możliwości leczenia chorób umysłowych. Najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie, w tym również polskiej nauki, będą jednym z głównych tematów kilku sympozjów naukowych zorganizowanych z okazji rozpoczynającego się w poniedziałek Światowego Tygodnia Mózgu '99.

Lata 90. ogłoszone zostały dekadą mózgu, ale dopiero tuż przed jej zakończeniem publikowane są najbardziej intrygujące badania naukowe, mogące nawet doprowadzić do przełomu w nauce. Najbardziej elektryzujące jest podejrzenie, że mózg dorosłego człowieka potrafi się regenerować. Gdyby hipotezę tę potwierdziły kolejne badania, neurobiolodzy podważyliby jeden z najważniejszych dogmatów w medycynie, że po narodzinach komórki nerwowe nie mogą już się odtwarzać.

Regenerowanie neuronów

Początkowo zaobserwowali oni, że nowe neurony mogą powstawać w mózgach niektórych gatunków ptaków igryzoni. Rzadko jednak spotykali się z tym zjawiskiem. Tym większe było...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1646

Spis treści
Zamów abonament