Wszystko na śmietnik
Na jedno wydanie wielkonakładowej gazety potrzeba kilka tysięcy drzew
Wszystko na śmietnik
KRYSTYNA FOROWICZ
W Polsce odzyskuje się 33, 3 proc. makulatury, na Zachodzie dwa razy tyle. W Austrii i w Niemczech ponad 70 proc. , w Szwecji 66, 2 proc. Każdy Polak zużywa średnio 50 kg papieru rocznie. 2/ 3 trafia na śmietnik. W Niemczech makulaturę sprzedaje się za granicę. W Polsce 30 zakładów zajmuje się produkcją papieruz odzysku. Na Zachodzie bazuje na tym cały przemysł papierniczy.
W kraju nie istnieje system efektywnej zbiórki, selekcji i recyklingu odpadów. 20 proc. pojemności wysypiska zapełniają papier i tektura. Koszt budowy 1 ha składowiska odpadów spełniającego wymagania ochrony środowiska wynosi obecnie 1, 2--1, 5 mln zł.
W wielu miastach trudno sprzedać stare gazety, niepotrzebne podręczniki i opakowania. Maleje liczba punktów skupu, adresy w książkach telefonicznych są nieaktualne. Władze gmin nie chcą odbierać makulatury od szkół nawet za grosik.
Wytwórcy papieru twierdzą, że makulatura jest za droga (w porównaniu do cen wkrajach UE, gdzie jest ona dotowana z funduszy recyklingu) . Przy tak niskich obecnie cenach papieru nie stać ich na inwestowanie w modernizację i budowę nowych instalacji do przetwarzania makulatury na masę włóknistą, czyli papier. Mimo iż produkcja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta