Kontrola państwa pozostanie
LOTNICTWO
Prywatyzacja PLL LOT SA w trzech etapach
Kontrola państwa pozostanie
Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów rekomendował wczoraj rządowi wniosek o wyrażenie zgody na prywatyzację Polskich Linii Lotniczych LOT SA oraz o zaakceptowanie strategii prywatyzacji. Po dwóch latach strat finansowych PLL LOT SA znów wykazują zyski.
W pierwszym etapie prywatyzacji, który ma być zakończony w tym roku, skarb państwa sprzeda 10 proc. akcji PLL LOT SA inwestorowi strategicznemu. Pracownicy będą mogli objąć 15 proc. akcji, a resztę zatrzyma skarb państwa. Inwestor strategiczny musi zagwarantować, że włączy LOT do jednego z silnych światowych aliansów lotniczych i zadeklarować kwotę, którą przeznaczy na doinwestowanie tego przedsiębiorstwa. Ministerstwo Skarbu Państwa chce, aby inwestor podwyższył kapitał spółki od 30 do 50 proc. Teraz kapitał akcyjny PLL LOT SA wynosi 207, 2 mln zł. Zaproszenie do rokowań w sprawie sprzedaży akcji LOT jest spodziewane na przełomie maja i czerwca tego roku. W drugim etapie prywatyzacji, który ma trwać 2-3 lata, przewiduje się zbywanie kolejnych pakietów akcji spółki. Dzięki akcjom uprzywilejowanym co do głosu skarb państwa zachowa jednak 51 proc. głosów na zgromadzeniu akcjonariuszy. Pozostała część akcji ma być sprzedana w trzecim etapie, czyli około 2004 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta