Wizytacje bez uprzedzenia, nieujawnianie danych skarżących się
PIERWSZE CZYTANIE
Projekt nowelizacji ustawy o rzeczniku praw obywatelskich
Wizytacje bez uprzedzenia, nieujawnianie danych skarżących się
Przedłużenie kadencji rzecznika praw obywatelskich do pięciu lat, upoważnienie go do przeprowadzania wizytacji bez uprzedzenia, obligowanie do nieujawniania danych osób skarżących się, "jeżeli jest to niezbędne dla ochrony wolności, praw i interesów jednostki" -- zakłada projekt ustawy, który ma być rozpatrzony podczas najbliższego posiedzenia Sejmu.
Posłowie z Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, autorzy projektu nowelizacji ustawy z 15 lipca 1987 r. o rzeczniku praw obywatelskich, uzasadniają swój krok potrzebą dostosowania ustawy do konstytucji oraz innych ustaw, których stosowanie wiąże się z działalnością rzecznika, np. z wprowadzeniem kasacji w sprawach cywilnych i karnych, rozszerzeniem kognicji Naczelnego Sądu Administracyjnego czy zmianą zakresu działania Trybunału Konstytucyjnego. Sugerują też zmiany motywowane mankamentami dotychczasowej praktyki.
W zgodzie z ustawą zasadniczą uregulowano zasady odpowiedzialności rzecznika przed Sejmem. Jedyną sankcją, jaką izba ta może zastosować wobec rzecznika, jest jego odwołanie. Jednocześnie nowe przepisy mają rozróżnić dwie sytuacje: odwołanie rzecznika, który zrzekł się stanowiska, i odwołanie go, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta