Kościsty problem
ANTROPOGENEZA
Tajemnice pokrewieństwa sprzed milionów lat
Kościsty problem
20 lat później hrabia Monte Christo rozprawił się z baronem Danglarsem et consortes; 20 lat później wicehrabia de Bragelone załatwił nie dokończone sprawy trzech muszkieterów; 20 lat później antropologia prostuje swoje ścieżki z lat 70. Aktualna wiedza o pochodzeniu człowieka, w porównaniu z rokiem 1979, jest bardzo zmieniona, choć podręczniki nie zawsze to odnotowują. Azjatycki ramapitek stracił palmę pierwszeństwa -- jako najstarszy hominid. Dzięki badaniom nad genotypem i chromosomami, nauka już wie, a wtedy tego nie wiedziała, najwyżej to przeczuwała, że spośród królestwa zwierząt, naszym najbliższym kuzynem jest szympans. W ciągu 20 minionych lat w paleoantropologii wszystko zostało wywrócone do góry nogami.
Nieprawdziwy obraz
W 1979 roku stan wiedzy był następujący: HOMINOIDY z miocenu (jeden z okresów w geologicznej epoce trzeciorzędu, od 25 do 5 milionów lat temu) dzielono na dwie rodziny: HOMINIDES tzn. australopiteków i ludzi oraz PONGIDES tzn. wszystkie wielkie małpy. Skamieniałe szczątki kostne hominoidów klasyfikowano w dziewięć podstawowych gatunków -- sześć azjatyckich itrzy afrykańskie. Lecz jedynie dwa z nich -- PROCONSUL i ORE-OPITHECUS -- były lepiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta