Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ruchoma część wynagrodzenia

09 kwietnia 1999 | Prawo | WC

PRAWO PRACY

Premia i nagroda to dwie różne instytucje

Ruchoma część wynagrodzenia

WIKTOR CAJSEL

Premia jest niestałym składnikiem wynagrodzenia, specyficznym dodatkiem do płacy zasadniczej. Cechuje ją akcesoryjność, niestały charakter, zmienna wysokość. Pracodawca ma obowiązek wypłacenia jej w razie spełnienia przez pracownika określonych warunków. Stanowi więc ruchomą część wynagrodzenia pracowniczego.

Interesujące wydaje się zestawienie charakteru prawnego premii i nagrody. Kłopoty z odróżnieniem tych dwu instytucji, które komplikowały wzajemne relacje stron stosunku pracy, do niedawna znajdowały finał na wokandach sądowych (np. wyrok SA w Gdańsku z 18 lutego 1991 r. , III Apr 18/ 90, OSA 1991/ 2/ 7; wyrok SN z 7 grudnia 1963 r. , II PR 846/ 63, OSNC 1965/ 2/ 25) . Podstawowy problem wiązał się z utrwaloną, lecz nieprawidłową praktyką nazywania "faktycznych nagród" premiami uznaniowymi (w opozycji do premii regulaminowych) .

Podstawy różnicowania

Prawo do premii powstaje z momentem spełnienia określonych warunków (tzw. układ warunkujący prawo do premii) i nie zależy od późniejszych decyzji pracodawcy. Od tej chwili pracownikowi przysługuje prawo do żądania wypłaty premii oraz, w ostateczności, zwrócenia się do sądu pracy o zasądzenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1667

Spis treści

Sport

Konflikt w Kosowie

Zamów abonament