Akcja NATO jest legalna
INTERWENCJA
Nikt nie może korzystać z przysługujących mu praw w sposób naruszający prawa innych podmiotów
Akcja NATO jest legalna
EUGENIUSZ PIONTEK
Różnie z punktu widzenia prawa międzynarodowego oceniana jest akcja podjęta przez NATO w stosunku do Jugosławii. Przykładem mogą być oceny sformułowane na łamach "Rzeczpospolitej" (29 marca br. ) przez takie znakomitości, jak poseł Tadeusz Mazowiecki i członek Komisji Prawa Międzynarodowego ONZ prof. Zdzisław Galicki. Odnosząc się z pełnym szacunkiem do wyrażonych przez nich opinii, mam jednak inne zdanie na ten temat.
Międzynarodowe prawo publiczne nie jest systemem zamkniętym i kompletnym. Jest zarazem systemem, któremu co do istoty obca jest hierarchizacja norm prawnych. Nawet podział na "traktaty ustawy" i"traktaty kontrakty" nie ma waloru prawa pozytywnego, lecz jest jedynie postulatem części doktryny prawa międzynarodowego.
W powszechnym prawie międzynarodowym jedynie tzw. normom ius cogens, czyli normom powszechnie i bezwzględnie obowiązującym, przyznaje się pierwszeństwo przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta