Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bałkańska lekcja

16 kwietnia 1999 | Publicystyka, Opinie | JA

WSPOŁEGZYSTENCJA

Polacy powinni się wystrzegać tych skłonności i tendencji, które doprowadziły narody bałkańskie do tragedii

Bałkańska lekcja

JANUSZ A. MAJCHEREK

Geneza i rozwój wydarzeń na Bałkanach stanowią nauczkę dlawszystkich ludzi żyjących w zróżnicowanych etnicznie, wyznaniowo i kulturowo środowiskach, a to jest sytuacją powszechną. Niewielespołeczeństw może twierdzić, że ich nie dotyczą zagrożenia płynące ze współegzystencji grup o różnym pochodzeniu, tradycji, religii i kulturze, bo potrafiły ułożyć tę współegzystencję bezkonfliktowo, opierając się na zasadzie wolności i z poszanowaniem reguł demokracji.

Społeczności bałkańskie nie sprostały takiemu wyzwaniu, co doprowadziło do tragicznych dla nich skutków. Czy Polacy mogą być pewni, jak zachowywaliby się w ich sytuacji, skoro własną tożsamość budują często na podstawie tradycji przekazywanej przez żyjące jeszcze pokolenie, które widziało na własne oczy, a niekiedy osobiście uczestniczyło w etnicznych konfliktach, rzeziach na Wołyniu i Podolu czy wypędzaniu Niemców i Ukraińców z ich domów zajmowanych od pokoleń?

Przede wszystkim Polacy powinni więc przyjąć do wiadomości i zrozumieć, że ich także dotyczą wnioski i przestrogi, jakie płyną z bałkańskiej tragedii. Tym bardziej, że niektóre...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1673

Spis treści
Zamów abonament