Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pomniki papieża

16 kwietnia 1999 | Kraj | WK

RELIGIA

W Polsce wzniesiono ich już 37, niebawem pojawią się kolejne. Czy są najlepszym darem dla Ojca Świętego?

Pomniki papieża

WOJCIECH KLEWIEC

Konkursy literackie i plastyczne, okolicznościowe publikacje książkowe i prasowe, spotkania dyrektorów szkół noszących imię Jana Pawła II, a nawet spływ kajakowy jego śladami -- to nie wszystkie formy przygotowań poprzedzających czerwcową pielgrzymkę Ojca Świętego do kraju. Wśród przedsięwzięć, które zadziwiają festiwalową niemal różnorodnością, przyciągają uwagę doniesienia o kolejnych pomnikach budowanych pierwszemu papieżowi Polakowi. Monumenty są urzeczywistnieniem wspaniałych, szlachetnych intencji. Trudno jednak nie zadać pytania, czy coraz większa liczba posągów stawianych za życia, czasem także ich kształt, nie przynosi szkody autorytetowi głowy Kościoła.

Pomniki wznosi się, aby dać świadectwo o wydarzeniach historycznych, chlubnej lub tragicznej przeszłości. Stawia się je, aby uczcić bohaterów, przywódców, wybitne postacie. Pomniki przechowują pamięć historyczną i narodową tożsamość. Dlatego w latach przełomu często burzy się je, a później odbudowuje.

Zazwyczaj pomniki stawia się po śmierci uwiecznianej postaci. Znane są jednak odstępstwa od tej zasady. Komu w historii pomniki wznoszono za życia? -- Przecież to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1673

Spis treści
Zamów abonament