Bez sentymentów
EMERYTURY
Spokojnie wykorzystajmyczas, jaki mamy na dokonanie wyboru
Bez sentymentów
Co brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o przystąpieniu do funduszu emerytalnego? Czysprawdzić przede wszystkim, kim są akcjonariusze towarzystwa? A może ważniejszesą kompetencje prezesa? Czy warto sugerować się wielkością opłat i prowizji pobieranych przez towarzystwo? Często słyszymy i zadajemy sobie tego typupytania. Spróbujmy na nie odpowiedzieć.
Osoby między 30. a 50. rokiem życia mogą same decydować, czy chcą przystąpić do otwartego funduszu emerytalnego czy wolą płacić składki tylko do ZUS. Padają różne argumenty przemawiające za pierwszym lub drugim rozwiązaniem.
Zysk albo strata
Z doświadczeń krajów, w których rynki kapitałowe funkcjonują już od dawna, wynika, że w długim terminie zyski z inwestycji na tych rynkach przewyższają alternatywne lokaty kapitału. Historia giełdy amerykańskiej dowodzi, że w ostatnich 60 latach, przy średniej inflacji w wysokości 3 proc. rocznie, ceny akcji wzrastały o 10 proc. rocznie, obligacji -- o 4, 3 proc. , a krótkoterminowych obligacji -- o 3, 4 proc. Należy jednak pamiętać, że w tym samym czasie część spółek notowanych na giełdzie oraz instytucji zajmujących się inwestowaniem pieniędzy przyniosła zyski, urosła i umocniła się. Jednocześnie inne firmy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta