Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ustępować Belgradowi

16 kwietnia 1999 | Świat | KD PJ

Reakcje na niemiecki plan pokojowy dla Kosowa

Nie ustępować Belgradowi

Pierwsze reakcje Stanów Zjednoczonych na niemiecki plan zakończenia konfliktu w Kosowie są chłodne. W komentarzach podkreśla się, że NATO nie może sobie pozwolić na żadne ustępstwa wobec Slobodana Miloszevicia i, dopóki nie zacznie on wycofywać swych wojsk z Kosowa -- wszelkie propozycje oferujące mu zawieszenie ognia są przedwczesne.

"Nikt tu nie wierzy, by ten plan mógł zadziałać. Przede wszystkim dlatego, że Miloszević go nie zaakceptuje" -- twierdzi zachowujący anonimowość amerykański dyplomata w brukselskiej centrali NATO, którego cytuje w czwartek "New York Times". Dziennik ten określił reakcję amerykańską na niemiecki plan pokojowy jako "sceptyczną". Z kolei zdaniem "Washington Post" Stany Zjednoczone po prostu "odrzuciły" niemieckie propozycje, uznając je za zbyt ugodowe wobec Miloszevicia. Powołując się na opinie przedstawicieli amerykańskich w NATO, dziennik pisze, iż proponowana przez Niemców 24-godzinna przerwa w bombardowaniach jedynie wzmocniłaby serbskiego dyktatora.

Oficjalne reakcje w Waszyngtonie też są ostrożne. Rzecznik Departamentu Stanu James Rubin uznał wprawdzie niemiecki plan za "pożyteczny początek dyskusji", a rzecznik Białego Domu Joe Lockhart za "inicjatywę do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1673

Spis treści
Zamów abonament