Nie ustępować Belgradowi
Reakcje na niemiecki plan pokojowy dla Kosowa
Nie ustępować Belgradowi
Pierwsze reakcje Stanów Zjednoczonych na niemiecki plan zakończenia konfliktu w Kosowie są chłodne. W komentarzach podkreśla się, że NATO nie może sobie pozwolić na żadne ustępstwa wobec Slobodana Miloszevicia i, dopóki nie zacznie on wycofywać swych wojsk z Kosowa -- wszelkie propozycje oferujące mu zawieszenie ognia są przedwczesne.
"Nikt tu nie wierzy, by ten plan mógł zadziałać. Przede wszystkim dlatego, że Miloszević go nie zaakceptuje" -- twierdzi zachowujący anonimowość amerykański dyplomata w brukselskiej centrali NATO, którego cytuje w czwartek "New York Times". Dziennik ten określił reakcję amerykańską na niemiecki plan pokojowy jako "sceptyczną". Z kolei zdaniem "Washington Post" Stany Zjednoczone po prostu "odrzuciły" niemieckie propozycje, uznając je za zbyt ugodowe wobec Miloszevicia. Powołując się na opinie przedstawicieli amerykańskich w NATO, dziennik pisze, iż proponowana przez Niemców 24-godzinna przerwa w bombardowaniach jedynie wzmocniłaby serbskiego dyktatora.
Oficjalne reakcje w Waszyngtonie też są ostrożne. Rzecznik Departamentu Stanu James Rubin uznał wprawdzie niemiecki plan za "pożyteczny początek dyskusji", a rzecznik Białego Domu Joe Lockhart za "inicjatywę do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta