Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe wyzwanie dla medycyny

16 kwietnia 1999 | Nauka i Technika | ZW

Nadal aż 60 proc. chorych na żółtaczkę ulega zakażeniu w placówkach służby zdrowia

Nowe wyzwanie dla medycyny

ZBIGNIEW WOJTASIńSKI

z Neapolu

W przyszłym roku do 400 mln zwiększy się liczba nosicieli wirusowego zapalenia wątroby typu B, popularnie nazywanego żółtaczką. Choroba ta występuje tak często, że stwarza nie mniejsze zagrożenie niż AIDS. Od lat równie trudno ją leczyć: co czwarta ofiara przewlekłych następstw zapalenia umiera na marskość wątroby lub raka pierwotnego tego narządu. Nadzieją są leki nowej generacji, które były jednym z głównych tematów obrad Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Wątrobą (EASL) w Neapolu.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B(wzw B) przez wiele lat było zaniedbywane przez polską służbę zdrowia, a nasz kraj jeszcze na początku lat 90. był uznawany w Europie za wylęgarnię tego zakażenia (obok Mołdawii) . Zapadalność na tę chorobę znacznie spadła (aż o 70 proc. ) dopiero w ostatnich pięciu latach -- po upowszechnieniu w 1993 r. szczepień przeciwko żółtaczce, szczególnie u dzieci i personelu medycznego. Obecnie uznawani jesteśmy za region o średniej zapadalności. Przewiduje się nawet, że w tym roku po raz pierwszy zmniejszy się ona do 10 przypadków na 100 tys. ludności. Nadal jednak sytuacja epidemiologiczna jest niezadowalająca.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1673

Spis treści
Zamów abonament