W innym zawodzie może być lżej
Renta szkoleniowa
W innym zawodzie może być lżej
ANDRZEJ SIDORKO Lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydaje orzeczenie o celowości przekwalifikowania zawodowego, gdy w trakcie postępowania rentowego ustali utratę zdolności do pracy zarobkowej danej osoby w dotychczasowym zawodzie i możliwość pracy w innym po przekwalifikowaniu. Jest to podstawa do wydania przez organ rentowy decyzji o przyznaniu renty szkoleniowej.
Renta szkoleniowa jest w polskim systemie ubezpieczeń społecznych nowym świadczeniem. Wprowadziła je w życie od 1 września 1997 r. ustawa z 28 czerwca 1996 r. o zmianie niektórych ustaw o zaopatrzeniu emerytalnym i o ubezpieczeniu społecznym (Dz. U. nr 100, poz. 461) . Do końca ubiegłego roku przepisy o rencie szkoleniowej znajdowały się w ustawie z 14 grudnia 1982 r. o zapatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. nr 40, poz. 267 z późn. zm. ), natomiast od 1 stycznia 1999 r. przeniesiono je do ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. nr 162, poz. 1118; dalej: ustawa) .
Zgodnie z ustawą lekarz orzecznik przy ocenie stopnia i trwałości niezdolności do pracy oraz rokowań co do odzyskania zdolności do niej uwzględnia stopień naruszenia sprawności organizmu oraz możliwość przywrócenia niezbędnej sprawności przez leczenie i rehabilitację. Ocenia także możliwość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta