Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sankcje za fałszywe oświadczenia

22 kwietnia 1999 | Publicystyka, Opinie | KM

LUSTRACJA

Prawo nie może przyzwalać na kłamstwo

Sankcje za fałszywe oświadczenia

K AZIMIERZ M. UJAZDOWSKI

U stawa lustracyjna była najostrzej atakowanym aktem prawnym ostatnich lat. W pierwszym okresie jej obowiązywania brak chętnych sędziów uniemożliwił ukonstytuowanie się Sądu Lustracyjnego. Wnioski Sojuszu Lewicy Demokratycznej i prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego zmierzały do stwierdzenia przez Trybunał Konstytucyjny sprzeczności ustawy z konstytucją.

Gdy werdykty Trybunału okazały się dla ustawy przychylne, w czasie prac nad budżetem państwa na rok 1999 byliśmy świadkami zgłaszania poprawek osłabiających pozycję rzecznika interesu publicznego. Obecna debata nad przedstawionymi przez komisje Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka projektami nowelizacji ustawy lustracyjnej stanowi finał prac nad prawnymi podstawami lustracji.

Niesłuszne odwleczenie

Projekt nowelizacji przedstawiony przez Sejmową Komisję Administracji i Spraw Wewnętrznych respektuje zapewniony przez ustawę pełny dostęp rzecznika do archiwów związanych z lustracją. Rzecznik interesu publicznego powołany został po to, by istniała niezależna od władzy wykonawczej instytucja odpowiedzialna za wszczynanie postępowania lustracyjnego. W roku 1997, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1678

Spis treści
Zamów abonament