Tajemnica, która wiąże także po śmierci
LEKARZE
Niekiedy firmy ubezpieczeniowe w swej niechęci do wypłacania odszkodowań idą zbyt daleko
Tajemnica, która wiąże także po śmierci
JERZY L. KURKOWSKI
Zachowanie tajemnicy lekarskiej to podstawowa zasada etyczna w medycynie. Świadomość tego zobowiązania jest tak powszechna, że pacjent podaje lekarzowi najbardziej intymne szczegóły dotyczące jego zdrowia. We wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej reguluje ją prawo, chociaż zakres poufności jest zróżnicowany.
Nigdzie jednak tajemnica lekarska nie jest absolutna. Udostępnienie przez lekarza informacji medycznych o pacjencie, o jego stanie zdrowia, jest dopuszczalne w określonych sytuacjach nakazanych lub dozwolonych przez prawo i w tzw. stanach wyższej konieczności. Jest oczywiste, że każdy kodeks prawa i kodeks etyczny zastrzega wyjątkowość takich okoliczności.
Chodzi najczęściej o zagrożenie dla zdrowia publicznego lub życia osób trzecich. I tak np. nie stwarza już problemów przekazywanie informacji o rozpoznaniu choroby zakaźnej, choć nie zawsze jest to oczywiste, np. w odniesieniu do AIDS, tu bowiem priorytetem nadal jest poufność, co odróżnia wyraźnie tę chorobę od innych chorób infekcyjnych.
Powszechna jest zgoda na bezwzględne przekazywanie odpowiednim władzom informacji o molestowaniu dzieci, ludzi w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta