Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W cieniu

22 kwietnia 1999 | Magazyn | JF
źródło: Nieznane

Artyści spod Jasnej Góry

W cieniu

Siedzi Wojciech Prażmowski. Stoją od lewej: Łukasz Wylężałek, Janusz Yanina Iwański, Antoni Ziut Gralak, Marcin Pospieszalski, Jacek Pałucha.

FOT. WOJCIECH PRAŻMOWSKI

Pielgrzymi czekają w napięciu na dźwięk dzwonów jasnogórskich. Mieszkańcy ich po prostu nie słyszą. Przyjezdni instynktownie kierują się w stronę cudownego obrazu. Tutejszym wystarcza parafia najbliżej domu. Częstochowskie dzieci, z taką samą siłą jak wszędzie, ciągną swoich rodziców na obiad do McDonalda. Z jednej strony Częstochowy jest święta wieża, z drugiej huta, pośrodku rzemieślnicy i handlowcy. Dla mieszkańców to nie jest miasto modlitwy, tylko miasto interesu.

Kiedy Łukasz Wylężałek udzielał wywiadu z okazji pięćdziesięciolecia łódzkiej szkoły filmowej, jako tło wybrał sobie widok Jasnej Góry. W jego filmie "Darmozjad polski" jest taka scena: zawiadowca stacji przymierza się do zmiany godła, bo trzeba przyprawić orłu koronę. Ale korony nie ma. Jeden z pracowników odrywa ją z obrazka Matki Boskiej Częstochowskiej.

Kiedy Wojciech Marczewski kręcił "Dreszcze", Wylężałek podpowiedział taką scenę: naprzeciwko siebie idą dwa pochody - z jednej strony pochód pionierów z "Bandera rosa" na ustach, z drugiej, kobiety z butami w rękach, śpiewające...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1678

Spis treści
Zamów abonament