Fakultatywność i obligatoryjność przepisu
KODYFIKACJE KARNE
Postępowanie uproszczone oraz warunkowe umorzenie postępowania
Fakultatywność i obligatoryjność przepisu
MARIUSZ PASTERNAK
Prawem nie jest to, co ustawodawca chciał wyrazić, ale to, co wyraził. Sprawy o przestępstwa zagrożone karą nie przekraczającą trzech lat pozbawienia wolności co do zasady podlegają rozpoznaniu w trybie postępowania uproszczonego (art. 469 § 1 pkt 1 kodeksu postępowania karnego) . W sprawach o przestępstwa zagrożone taką karą sąd może również co do zasady warunkowo umorzyć postępowanie karne (art. 66 § 2 kodeksu karnego) . Podobny sposób sformułowania górnej granicy zagrożenia karą jako jednej z przesłanek trybu uproszczonego i warunkowego umorzenia postępowania pozwala na łączne omówienie tych zagadnień.
Wadliwy tryb postępowania pociąga za sobą wadliwy skład sądu, co stanowi tzw. bezwzględną przyczynę odwoławczą oraz przyczynę kasacyjną. Problem jest niebagatelny, dlatego przepisy określające tryb postępowania powinny być jednoznaczne, by wykluczyć różnorodne interpretacje. Tak jednak nie jest, a to ze względu na technikę legislacyjną zastosowaną w k. k.
Przestępstwo z art. 177 § 1 k. k. jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech. Sprawa o to przestępstwo co do zasady podlega zatem rozpoznaniu w trybie uproszczonym. W jakim jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta