Potrzebny tani kredyt
Ustawa ogranicza rozwój instytucji kredytowych
Potrzebny tani kredyt
ANDRZEJ LASKOWSKI, ADAM PIETRASIK
Polskie prawo ogranicza w istotny sposób działalność instytucji kredytowych nie będących bankami. Jest to krok wstecz w stosunku do poprzedniej ustawy, ale także do niektórych uregulowań obowiązujących w Unii Europejskiej.
Zagadnienie instytucji parabankowych na gruncie prawa obowiązującego wymaga najpierw ustalenia zakresu znaczeniowego tego pojęcia. Przede wszystkim jest to nazwa dawna, obecnie nie występująca w prawie bankowym, które posługuje się tylko określeniami "bank" i "kasa". Polski ustawodawca nie wprowadził wzorem niektórych państw Unii Europejskiej pojęć szerszych typu "instytucja kredytowa" lub "parabankowa" (franc. établissement de credit, niem. Kreditinstitut) . Dla potrzeb tego artykułu proponuje się przyjąć, że ilekroć będzie mowa o instytucji parabankowej, należy przez to rozumieć podmiot nie będący bankiem ani kasą w rozumieniu ustawy, który wykonuje czynności z zakresu pośrednictwa i obrotu pieniężnego nie zastrzeżone wyraźnie dla banków, tj. określone w art. 5 ust. 2 prawa bankowego.
Co mogą banki
Przepis ten wymienia dziewięć rodzajów czynności (udzielanie pożyczek pieniężnych, operacje wekslowe i czekowe,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta