Nakaz jest wyrokiem
PROCEDURY
Jak szybko dopaść dłużnika
Nakaz jest wyrokiem
Zapowiedź reformy procedury cywilnej mającej uprościć i przyspieszyć bieg postępowania niewątpliwie wychodzi naprzeciw społecznym oczekiwaniom. W praktyce bowiem typowy proces cywilny stał się dla stron drogą przez mękę.
Zanim reforma stanie się faktem, warto przypomnieć postępowania nakazowe i upominawcze, które w gruncie rzeczy służą temu samemu -- uproszczeniu i przyspieszeniu postępowania.
Można je stosować od wejścia w życie kodeksu postępowania cywilnego w 1964 r. Na podstawie samego tylko pozwu i dołączonych do niego dokumentów sąd wydaje, bez rozprawy i wysłuchania pozwanego, nakaz zapłaty. Pozwany może w określonym terminie nakaz zaskarżyć, uruchamiając tym samym zwykłe postępowanie w sprawie przed właściwym sądem. Jeśli tego nie uczyni, nakaz zapłaty uprawomocnia się i ma takie znaczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta