Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mało wiemy o dziurze

28 kwietnia 1999 | Gazeta | KF

ATMOSFERA

Gazy cieplarniane niszczą ozon skuteczniej niż freony

Mało wiemy o dziurze

KRYSTYNA FOROWICZ

Ozonowa dziura nad półkulą północną będzie utrzymywała się znacznie dłużej niż przypuszczano -- twierdzą naukowcy z Instytutu Maxa Plancka w Monachium. Ostatnie badania pokazują, że "płaszcz" ozonowy w stratosferze, który chroni Ziemię przed promieniowaniem ultrafioletowym, nie załata się wcześniej niż przed końcem XXI wieku. Powodem jest dwutlenek węgla.

Ozon jest gazem uformowanym z trzech atomów tlenu. Występuje w postaci cienkiej warstwy, na wysokości od 15 do 25 km od powierzchni Ziemi. Chroni wszystkie organizmy żywe na Ziemi przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym Słońca. Dziura ozonowa jest rezultatem procesów meteorologicznych zachodzących w stratosferze. I nie tylko. Poprzednio naukowcy sądzili, że koncentracja cząsteczek związków chlorofluorowęglowych (freonów -- CFCs) , które niszczą warstwę ozonową nad mroźną Arktyką, powoli zacznie spadać i w ciągu 10--20 lat ozon stratosferyczny zacznie się regenerować. W ciągu 50 lat -- przypuszczano -- osiągnie stan, jaki miał przed rewolucją przemysłową.

Wiele państw zrezygnowało z produkcji freonów i innych związków szkodliwych dla ozonu.

Podpisano w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1683

Spis treści

Sport

Nauka i Technika

Zamów abonament