Nieopłacalna godność urzędu
TRZECIA WŁADZA
Sędzia na emeryturze powinien żyć długo albo wcześniej zachorować
Nieopłacalna godność urzędu
ARKADIUSZ SOBCZYK
W sędziowskim systemie emerytur i rent przywileje przeplatają się z rażącą dyskryminacją, którą powinien zainteresować się samorząd sędziowski i zakwestionować przed Trybunałem Konstytucyjnym.
Reforma emerytalna z jednej strony, a proces lustracyjny z drugiej zwróciły uwagę prasy na sędziowskie przywileje emerytalne. W publikacjach zdarzają się informacje niepełne lub wręcz błędne. Twierdzi się np. , że emerytura sędziego (uposażenie w stanie spoczynku) wynosi 75 proc. wynagrodzenia sędziego czynnego. To efekt nieuważnej lektury ustawy.
W tekście tym skupiam się na sytuacji prawnej sędziów sądów powszechnych związanej z ryzykiem utraty zdolności do pracy z powodu wieku lub stanu zdrowia. Ograniczam się także do grupy wiekowej, która obowiązkowo uczestniczyłaby w nowym systemie ubezpieczeniowym lub która zechce i może do niego przystąpić. Dodajmy, że zgodnie z art. 111 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. nr 137, poz. 887) osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. , a przed 1 stycznia 1969 r. ,którew 1999 r. nie są objęte systemem ubezpieczeń społecznych, mogą przystąpić do nowego także po 31 grudnia 1999 r. w ciągu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta