O buncie, wolności i odpowiedzialności
MATURA'99
Egzamin pisemny z języka polskiego
O buncie, wolności i odpowiedzialności
Uczniowie zdający wczoraj na maturze egzamin pisemny z języka polskiego mieli dużą możliwość doboru lektur. W niektórych województwach pojawił się temat polegający na czytaniu ze zrozumieniem załączonego tekstu, np. filozoficznego lub historycznego. Do tekstu dołączono pytania, a na zakończenie należało napisać krótkie wypracowanie.
Wśród poetów, których utwory należało poddać interpretacji, prowadził Zbigniew Herbert. W kilku województwach: dolnośląskim i opolskim, małopolskim i podkarpackim oraz wielkopolskim i lubuskim tematy prac maturalnych były takie same. To przymiarka do działania ośmiu okręgowych komisji egzaminacyjnych, które od 2002 roku będą organizować nową maturę.
W województwie mazowieckim największą popularnością cieszył się temat drugi "Jeśli prawdą jest, że to artysta tworzy obraz świata w świadomości ludzi, to jaki obraz XX wieku przekażą potomnym wybrane (i omówione) przez ciebie teksty kultury". Trochę mniej osób zdecydowało się na temat trzeci -- test polegający na zrozumieniu tekstu Janusza Tazbira "Wiek XVII przez okulary Sienkiewicza" i napisaniu wypracowania obohaterach powieści historycznych.
Można było sobie poradzić
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta