Jak mocna będzie wspólna waluta
EURO
Polityka EBC uwzględnia głównie interesy najważniejszych państw
Jak mocna będzie wspólna waluta
Od początku roku do końca kwietnia euro straciło wobec dolara ponad 10 proc. wartości, a jego kurs wobec amerykańskiej waluty zbliżał się już do poziomu 1:1. Na uznanie wspólnej waluty za słaby pieniądz jest jednak za wcześnie. Wiadomo natomiast, że Europejski Bank Centralny (EBC) działa głównie z myślą o interesach Niemiec, Francji i Włoch, a zewnętrzna wartość waluty ma dla niego znacznie mniejsze znaczenie niż kiedyś dla Bundesbanku czy Banku Francji.
To istotne wskazówki dla Polski, której gospodarka w coraz większym stopniu jest uzależniona od losów euro. Rozwój 2/ 3 handlu zagranicznego zależy od siły nowej waluty, w niej także szacuje opłacalność inwestowania w Polsce zasadnicza część zagranicznych inwestorów. W negocjacjach członkowskich z UE rząd uzależnił decyzję o przystąpieniu do europejskiej unii walutowej (EMU) od wiarygodności nowej waluty.
Odpowiedź za kilka lat
Na razie historia euro to pasmo niemal ciągłego osłabienia wobec dolara amerykańskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta