Goście 44. MTK
Goście 44. MTK
Tadeusz Różewicz
Urodzony w 1921 roku w Radomsku, Tadeusz Różewicz jest jednym znajpopularniejszych inajwyżej cenionych polskich pisarzy współczesnych. Uważa się go za twórcę IV systemu wersyfikacyjnego poezji polskiej, nowego typu prozy eseistycznej oraz koncepcji tzw. teatru niemożliwego.
Już w drugiej połowie lat 70. łączny nakład jego wydanych w kraju książek przekroczył milion egzemplarzy. Różewicz jest też jednym z najczęściej tłumaczonych na języki obce polskich pisarzy. Za granicą wydano około 60 wyborów jego wierszy w przekładach m. in. Jana Pilara, Miroslava Holuba, Görana Palma, Petara Vujicića, Lojze Krahara, Władimira Britaniszskiego, Georgesa Lisowskiego, Allana Koski, Adama Czerniawskiego, a także Petera Lachmanna, Güntera Kunerta, Henryka Bereski i Karla Dedeciusa.
O jego poezji z największym uznaniem pisali Kazimierz Wyka, Jerzy Kwiatkowski i Ryszard Przybylski, o prozie -- Henryk Bereza i Tomasz Burek, o sztukach teatralnych -- Marta Piwińska i Konstanty Puzyna. Na temat jego twórczości ukazało się kilka książek o charakterze monograficznym, m. in. Henryka Voglera, Stanisława Gębali, Stanisława Burkota, Tadeusza Drewnowskiego i Zbigniewa Majchrowskiego. Jego sztuki wystawiali Konrad Swinarski, Adam Hanuszkiewicz, Jerzy Jarocki, Helmut Kajzar, Krzysztof Kieślowski, Kazimierz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta