Wyjścia z milczenia
Wyjścia z milczenia
Zdzisław Kudelski o życiu i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
STUDIA
WPRL największą reklamę Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu zrobił w stanie wojennym Witold Mysyrowicz, twórca niezapomnianego plakatu "Z pnia narodowej zdrady". Dzieło dzisiejszego czołowego grafika tygodnika "Nie" przedstawiało uschnięte drzewo, na którego pniu w idniał napis "Targowica", a na konarach nazwiska jedenastu "targowiczan": Seweryna Blumsztajna, Mirosława Chojeckiego, Zygmunta Przetakiewicza, Zdzisława Najdera, Bohdana Cywińskiego, Zbigniewa Bujaka, Józefa Piniora, Jerzego Giedroycia, Zdzisława Rurarza, Romualda Spasowskiego i właśnie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
Żeby nikt nie miał wątpliwości, korzenie owego "pnia narodowej zdrady" wyrastały -- cytuję -- z: "zaślepienia", "zaprzaństwa", "warcholstwa", "sprzedajności" i "żądzy władzy". Nie ulega kwestii, że wtedy -- w początkach 1982 r. , w iększość Polaków żyjących w kraju po raz pierwszy dowiedziała się o istnieniu Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy polskich.
Przez całe dziesięciolecia nazwisko autora "Innego świata" było w kraju obłożone anatemą. Pojawiało się niemal wyłącznie w publikacjach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta