Przy kopcu Salve Regina
Jak historia wyniosła Sandomierzan
Przy kopcu Salve Regina
"Powstanie Sandomierza należałoby traktować jako część strategicznego planu budowy państwa polskiego. Był on położony w stosunkowo łatwym do opanowania, ważnym zarazem strategicznie punkcie, na politycznej peryferii zajętej przez małe plemię Sandomierzan. Łatwość opanowania tych ziem wynikała zarówno z potencjału militarnego państwa gnieźnieńskiego, jak i ze słabości sąsiadujących organizacji wielkoplemiennych" -- pisze prof. Andrzej Buko w książce o dziejach miasta dziś niewielkiego, które jednak przed tysiącem lat było przedmiotem i podmiotem wielkiej polityki. Kogo interesują początki Polski, ten nie powinien pominąć tej książki.
Młyn historii
Gall Anonim w swojej kronice wymienia "sedes regni principales", czyli główne siedziby władcy państwa, a wśród nich, obok Wrocławia i Krakowa właśnie Sandomierz; to świadczy o ówczesnej randze tego miasta. Ale nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta