Więcej pieniędzy dla najlepszych
Więcej pieniędzy dla najlepszych
Większe niż dotychczas wsparcie finansowe i techniczne otrzymają te z 26 krajów korzystających z pomocy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, które osiągnęły największe postępy w reformach. Zaangażowanie się w prywatyzację i restrukturyzację dużych przedsiębiorstw państwowych, ścisła współpraca z sektorem prywatnym, współfinansowanie z państwem i firmami prywatnymi inwestycji infrastrukturalnych, wreszcie daleko idące wsparcie przedsiębiorstw małych iśrednich -- tak wygląda strategia EBOR dla Polski na najbliższe lata. Wczoraj podczas śniadania w "Rzeczpospolitej" przedstawił ją prezes tej instytucji, Horst Koehler. Przedstawiciele polskich finansów, biznesu i administracji, którzy uczestniczyli w spotkaniu zachęcali EBOR do większej odwagi w przyjmowaniu na siebie ryzyka w najtrudniejszych inwestycjach. Otrzymali zapewnienie, że EBOR ryzyka się nie obawia.
Poprzednicy prezesa Koehlera widzieli rolę banku inaczej. Jacques Attali chciał przede wszystkim wzmocnić EBOR instytucjonalnie i wydał na realizację swej wizji więcej niż na wspieranie inwestycji. Jacques de Larosiere chciał doprowadzić do powolnego wycofywania się z krajów, które są najbardziej zaawansowane w reformach i realizował tzw. strategię dojrzewania. Uważał, że przy obecnym stanie zaawansowania reform Polska, Węgry i Czechy oraz Estonia są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta