Nasiennictwo w zgodzie ze standardami europejskimi
PIERWSZE CZYTANIE
Dłuższy wykaz czynów zabronionych
Nasiennictwo w zgodzie ze standardami europejskimi
Rezygnacja z kategorii odmian selekcjonowanych, a w odniesieniu do roślin warzywnych i sadowniczych -- z badań wartości gospodarczej, jako warunku wpisania do rejestru; rozszerzenie wyłącznego prawa do odmiany na wszystkie rodzaje i gatunki roślin -- to tylko niektóre zgodne z prawem europejskim zmiany w ustawie o nasiennictwie, przewidziane w rządowym projekcie jej nowelizacji.
Ustawa o nasiennictwie jest stosunkowo świeżej daty (z 24 listopada 1995 r. ), jednak -- jak zapewniającą autorzy projektu jej nowelizacji -- w obliczu naszego bliskiego członkostwa w Międzynarodowym Związku do Spraw Ochrony Nowych Odmian Roślin, przewidywanego przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz dokonujących się przemian w sektorze rolnictwa zmierzających do pełnej gospodarki rynkowej także w nasiennictwie, zachodzi konieczność dostosowania obowiązujących przepisów dotyczących nasiennictwa do odpowiednich aktów prawnych obowiązujących w Europie. Między innymi do międzynarodowej konwencji ochrony nowych odmian roślin, dyrektyw Rady Europy: z 29 września 1970 r. o wspólnym katalogu odmian gatunków rolniczych; z tej samej daty w sprawie obrotu nasionami roślin warzywnych, a także rozporządzenia Rady o wspólnotowych prawach do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta