Nauka w sporcie, sport w nauce
ROZMOWA
Profesor Łukasz Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk, przewodniczący Pikniku Naukowego
Nauka w sporcie, sport w nauce
Popularyzacja nauki jest pana pasją, piknik -- pana pomysłem. Czy taka impreza z kiełbaskami jest polskiej nauce potrzebna?
Nie można uprawiać nauki bez jej przekazywania społeczeństwu. Popularyzacja nauki w Polsce ma jakby dwie konotacje: uzupełnienie wiedzy szkolnej, ito jest cenna rzecz, oraz przekonanie ludzi, że nauka jest ważna dla przyszłości Polski. Ja zawsze chciałem pokazać ludziom, których w zasadzie ta nauka nie bardzo interesowała, że ona jest do czegoś potrzebna, i żeby ją szanowali i cenili, nawet jeśli potem nie będą czytać bardziej zaawansowanych specjalistycznych publikacji. Środowiska naukowe na ogół stronią od tego typu działalności Kiedyś powiedziałem, że nie byłoby nic zdrożnego, żeby ktoś w czasopiśmie "Tina" pisał popularnonaukowe artykuły. Myślę, że wszyscy ludzie są szalenie ciekawi tylko do wielu z nich docierają czasopisma, które tą sferę ciekawości zapełniają intelektualnym chłamem w postaci astrologii, numerologii iinnych bredni.
O Nostradamusie niedawno mieliśmy w TV audycję zudziałem naukowców.
To oburzające, że przed kilkoma dniami Program I TVP nadał audycję poświęconą Nostradamusowi, astrologii, numerologii,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta