Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samorządowa wyliczanka

27 maja 1999 | Kraj | RW FF

SAMORZňD

Minął kolejnyrok od pierwszych wyborów lokalnych

Samorządowa wyliczanka

Minął kolejny rok od restytucji samorządu terytorialnego w naszym kraju. 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w powojennej Polsce w pełni wolne wybory i były to wybory do rad gmin. Dziś samorząd istnieje także na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. Przy okazji rocznicy zebraliśmy kilka podstawowych informacji o tym, jak jest zorganizowany oraz jak działa ten sektor władzy i administracji publicznej.

1

Jeden jest samorząd terytorialny w Polce, choć w języku potocznym przyjęło się mówić i pisać "samorządy" -- albo jako synonim dla określenia "gminy", albo łącznie osamorządzie poszczególnych trzech szczebli. Fachowcy odróżniają natomiast dwa zakresy samorządu terytorialnego: lokalny, w Polsce obejmuje gminy i powiaty, i regionalny, obejmujący województwa.

2

Dwie są strony w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Powołana w maju 1993 roku przez rząd Hanny Suchockiej, miała być forum uzgodnień politycznych i merytorycznych wiążących obie strony -- rząd i organizacje samorządowe. Początkowo zbierała się co miesiąc. Teraz są kłopoty nawet z odbyciem przepisanych prawem posiedzeń co dwa miesiące. Premier Jerzy Buzek obiecał niedawno na forum Ogólnopolskiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1708

Spis treści
Zamów abonament