Bank przesadził
Nieuzasadnione korzyści dla profesjonalnej strony umowy
Bank przesadził
KAMILLA KURCZEWSKA
Czy wypowiedzenie przez PKO BP warunków umowy o prowadzenie rachunku wkładu oszczędnościowego na cele mieszkaniowe jest w świetle prawa dopuszczalne?
Pod koniec 1998 r. Powszechna Kasa Oszczędności BP -- podmiot profesjonalny -- wypowiedziała umowę o prowadzenie rachunku wkładu oszczędnościowego na cele mieszkaniowe w części dotyczącej pkt 17 "Postanowień dla właścicieli oszczędnościowych książeczek mieszkaniowych wystawionych przez PKO po 1 stycznia 1983 r. "
Przed zmianą pkt 17 brzmiał: "Po upływie pięcioletniego okresu systematycznego oszczędzania właściciel książeczki nabywa prawo do oprocentowania wkładu w wysokości 15 proc. w stosunku rocznym, za cały okres oszczędzania niezależnie od długości zadeklarowanego okresu".
Bank wypowiedział umowę o prowadzenie rachunku bankowego z tym uzasadnieniem, że w bliskiej przyszłości ze względu na decyzje Rady Polityki Pieniężnej należy oczekiwać istotnego spadku stóp procentowych wkładów oszczędnościowych, w związku z czym pkt 17 umowy gwarantujący stałe oprocentowanie wkładu nie będzie możliwy do wypełnienia. Jako podstawę prawną wypowiedzenia umowy w tej części podał art. 730 kodeksu cywilnego: "bank może wypowiedzieć umowę rachunku bankowego jedynie z ważnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta