Ustawa zamiast dekretu
- Wybrane ze stenogramu
SEJM
Jak chronić język ojczysty
Ustawa zamiast dekretu
Ożywiona dyskusja toczyła się w środę w Sejmie nad projektem ustawy o języku polskim. Przedstawiciele wszystkich klubów poparli go w drugim czytaniu. W debacie zgłoszono jednak wiele poprawek dotyczących konkretnych rozwiązań i projekt trafił ponownie do komisji.
Ustawa ta miałaby na celu ochronę języka polskiego przed wypieraniem go przez inne języki, obcojęzycznymi naleciałościami i wulgaryzmami. W projekcie określa się język polski jako urzędowy, obowiązujący w działalności organów publicznych.
Prace toczyły się na podstawie projektu poselskiego przedłożonego przez PSL, jednego z pierwszych w tej kadencji, oraz nieco później przedstawionego projektu rządowego. Mimo generalnego poparcia dla idei uchwalenia takiej ustawy w debacie pojawiło się wiele głosów sceptycznych, czy jest to materia nadająca się do prawnej regulacji. Argumentem przesądzającym, mówiła posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska (UW) przedstawiając sprawozdanie z prac komisji, było to, że obowiązuje w tej mierze dekret Bolesława Bieruta z 1945 r. Zawarte w nim rozwiązania są sprzeczne z obecną konstytucją i konwencjami międzynarodowymi dotyczącymi praw mniejszości narodowych.
W toku prac legislacyjnych powód ten jednak odpadł, ponieważ stosowne przepisy zawarto w projekcie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta