Walkie-talkie z obrazem
Europejski standard TETRA - nowe możliwości przed cyfrową radiotelefonią
"Walkie-talkie" z obrazem
Radiotelefon Handie-Talkie z 1959 r. i dzisiejsze telefony komórkowe
FOT. Z ARCHIWUM RZECZPOSPOLITEJ
Najnowsze generacje radiotelefonów, urządzeń, które wywodzą się ze słynnych "walkie-talkie" sprzed 50 lat - będą przekazywać nie tylko głos, ale także transmitować dane, przekazywać mapy, plany, a nawet ruchome obrazy.
Radiotelefony są stosowane znacznie dłużej niż telefony komórkowe, ale dopiero od niedawna zaczynają podążać śladem komórek. Podobną rolę, jaką spełnił standard GSM w telefonii komórkowej (spowodował bardzo szybki ilościowy i jakościowy rozwój tej telefonii) - spełnić ma TETRA, europejski standard cyfrowej łączności radiowej.
Upłynęło wiele lat od chwili, gdy pojawiła się możliwość opracowania niezwykle przydatnego środka łączności, jakim stał się radiotelefon, popularnie zwany krótkofalówką. Pierwszy przenośny radiotelefon opracowała w 1940 r. firma Motorola; radiotelefony używane w czasie II wojny światowej ważyły 16 kg i miały zasięg do 60 km; w 1947 pojawił się nieduży "walkie-talkie".
Każdy miał własny system
Konstrukcja radiotelefonów była ustawicznie rozwijana, ale systemy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta