Jaką strategię powinno obrać nasze rolnictwo
Czy tworzyć wielki agrobiznes, czy tylko szukać nisz, gdzie bez trudu będziemy mogli ulokować produkty rolne
Jaką strategię powinno obrać nasze rolnictwo
EDMUND SZOT
Polskie rolnictwo i polska wieś powinny określić kierunki swojego dalszego rozwoju. Czynnikiem, który zachęca, a właściwie przymusza do podjęcia tego trudu, jest bliskie już przystąpienie Polski do Unii Europejskiej oraz aktualny stan polskiego rolnictwa, które w momencie integracji może nie spełniać wymagań stawianych przez UE. Jakie opcje rozwoju wsi i rolnictwa powinniśmy wybrać? - odpowiedzi na to pytanie szukano podczas seminarium kończącego realizację programu badawczego Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk.
W referacie programowym profesor Tadeusz Hunek radził, by na polskie rolnictwo spojrzeć poprzez to, co dzieje się z tym działem gospodarki w świecie. No więc, światowa produkcja żywności rośnie szybciej niż liczba ludności, udział wydatków ludności na żywność maleje i w najbardziej rozwiniętych krajach nie przekracza już 10 proc. dochodów (mimo że na przykład w USA 60 proc. żywności spożywa się poza domem), obniżają się ceny na produkty rolnicze (w latach 1950 - 1990 ceny zbóż obniżyły się o 40 proc.), mimo postępującego uprzemysłowienia produkcji rolnej maleje niekorzystne oddziaływanie rolnictwa na środowisko naturalne. Do tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta