Dłużej dla firmy, krócej dla pracownika
Elastyczne formy zatrudniania
Dłużej dla firmy, krócej dla pracownika
KORSUN
Nie zawsze skracanie ustawowej normy czasu pracy pracowników musi oznaczać konieczność skracania czasu pracy firmy albo zatrudniania nowych pracowników. Od ponad dwudziestu lat w Europie Zachodniej stosuje się metodę wydłużania czasu pracy przedsiębiorstwa, podczas gdy pracownicy pracują coraz krócej. Jest to możliwe dzięki elastycznym formom czasu pracy. Metoda ta pozwala właściwie reagować na sezonowe i krótkotrwałe wahania popytu.
Zdaniem profesor Heleny Strzemińskiej z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, także u nas zastosowanie tej metody usprawniłoby funkcjonowanie przedsiębiorstw, banków lub usług. Elastyczny czas pracy jest również sposobem na zachowanie równowagi pomiędzy ekonomicznymi i społecznymi wyzwaniami, przed którymi stają pracodawcy.
Czas na koncie
Wprowadzenie elastycznego czasu pracy pozwala na stworzenie "indywidualnych kont czasu nadpracowanego" i możliwość rozliczania nadgodzin nie w ciągu kilku tygodni czy kilku miesięcy, ale roku czy dwóch. Pracownik, jeśli potrzebuje tego firma, pracuje dłużej niż przewiduje to jego norma czasowa. Nie otrzymuje wynagrodzenia, jak za nadgodziny, lecz czas ten zapisywany jest na jego koncie. Ponieważ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta