Jest KOK czy go nie ma
Między prezydentem a rządem
Jest KOK czy go nie ma
/teksty/wydanie_990707/publicystyka_a_1-1.F.gif">
RYS. TOMASZ NIEWIADOMSKI
ŻANETA SEMPRICH
Przyglądając się ujednoliconemu tekstowi ustawy o powszechnym obowiązku obrony łatwo wpaść w zdumienie. Chociaż już po uchwaleniu konstytucji ustawa ta była kilkakrotnie nowelizowana, wciąż nie tknięty pozostał jednak przepis regulujący status i zadania Komitetu Obrony Kraju.
Z ustawy wynika, że w dalszym ciągu działający pod przewodnictwem prezydenta RP Komitet Obrony Kraju (KOK) istnieje i jest płaszczyzną współdziałania wszystkich organów państwa zajmujących się sprawami obronności. Co więcej, może nie tylko ustalać generalne założenia obrony, lecz także wyznaczać zadania związane z gotowością obronną państwa dla ministrów, wojewodów, wójtów lub burmistrzów i innych jednostek organizacyjnych oraz organizacji społecznych. Wykonuje swe zadania z pomocą Biura Bezpieczeństwa Narodowego, którym kieruje sekretarz KOK, podlegający bezpośrednio prezydentowi.
Konstytucja zaś przesądziła: organem doradczym prezydenta w dziedzinie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa jest Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Różnica między Radą a Komitetem nie sprowadza się tylko do nazwy. Komitet ma bowiem uprawnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta