Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ilość pogorszy jakość

07 lipca 1999 | Prawo | JB

DYSKUSJA

Prawo o szkolnictwie wyższym

Ilość pogorszy jakość

JERZY BRZEZIŃSKI

Nie można przeciwstawiać środowiska naukowego uczelni środowisku instytutów, bo od jednych i drugich zależy, jaką rolę będą pełnić nasze dzieci w zjednoczonej Europie.

Od dłuższego już czasu trwają intensywne prace nad zmianą prawa dotyczącego dwóch sfer: doskonalenia kadry naukowej i szkolnictwa wyższego. Chociaż wzajemnie się warunkują i należy je traktować łącznie, to jednak tworzenie aktu prawnego określanego mianem "prawo o szkolnictwie wyższym" zdaje się sugerować, że nadawanie stopni naukowych i tytułu naukowego powinno być powiązane, prawnie i funkcjonalnie, wyłącznie z instytucjami szkolnictwa wyższego. A przecież oprócz szkół wyższych istnieją jeszcze jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe. Ich funkcjonowanie określają odrębne ustawy.

Obowiązująca - obok ustawy o szkolnictwie wyższym - ustawa o tytule naukowym i stopniach naukowych z 12 września 1990 r. umożliwia radom naukowym tych instytutów prowadzenie wniosków o nadanie tytułu naukowego i stopni naukowych. Ministerstwo Edukacji Narodowej, któremu powierzono prace nad nową ustawą, łącznie traktującą problematykę kształcenia studentów i doktorantów, a także problematykę nadawania tytułu profesora i stopni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1742

Spis treści
Zamów abonament