Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozwód Europy z atomistyką

14 lipca 1999 | Nauka i Technika | KF

ENERGETYKA

Na Zachodzie budowana jest tylko jedna elektrownia jądrowa

Rozwód Europy z atomistyką

KRYSTYNA FOROWICZ

Europa, po przeszło 40 latach wielkiej miłości do elektrowni jądrowych, dziś bierze rozwód z atomistyką. Czy Europa zamierza być antynuklearna?

Energetyka atomowa obecnie znajduje się w najtrudniejszej sytuacji. Zamówienia na nowe elektrownie spadły praktycznie do zera.

- Idę o zakład, że czeka mnie zasiłek dla bezrobotnych - powiedział Jan Murray ze Światowej Rady Energetyki - londyńskiej organizacji pozarządowej. - Rozwój nowych elektrowni atomowych to dziś długa droga najeżona licznymi przeszkodami. Są one nie tylko natury ekonomicznej, ale także politycznej i społecznej.

Z siłowni jądrowych (ponad 400 reaktorów ) pochodzi 1/ 6 światowej energii elektrycznej. W Europie, która jest największym rynkiem energii atomowej - 35 proc. Ale partia niemieckich Zielonych i inne ugrupowania proekologiczne domagają się od rządów, od Rzymu po Sztokholm, zaprzestania korzystania z energii jądrowej.

Szwecja podjęła wcześniej decyzje o całkowitym wycofaniu się z budowy nowych obiektów, po referendum w 1980 r. - sześć lat wcześniej, zanim doszło do katastrofy w elektrowni w Czarnobylu. W najbliższym czasie zamierza zamknąć dwa reaktory spośród 12. W zeszłym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1748

Spis treści
Zamów abonament