Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szukając klucza, znaleziono wytrych

14 lipca 1999 | Prawo | DW

ANALIZA

Przekwalifikowanie czynności cywilnoprawnych na potrzeby prawa daninowego

Szukając klucza, znaleziono wytrych

DARIUSZ WASYLKOWSKI

ADAM STUDZIń SKI

Demokratyczne państwo prawne gwarantuje bezpieczeństwo całego systemu prawnego, powinno zatem dawać ochronę każdemu działaniu, które mieści się w normach przezeń ustanowionych i nie jest ich nadużyciem. Co się zatem stanie, gdy podmiot podejmie działanie zgodne z normami prawa cywilnego, w szczególności z zasadą swobody umów, lecz ograniczające zobowiązanie podatkowe? Której z norm: prawa cywilnego czy podatkowego, dać wtedy pierwszeństwo?

Projekty ustaw o podatkach dochodowych proponują przepis następującej treści: "1. Przy ocenie skutków podatkowych umów cywilnoprawnych należy brać pod uwagę zgodny zamiar stron i cel umowy, a nie jej dosłowne brzmienie, jeżeli jest ono inne niż ten zamiar i cel. 2. Organa podatkowe i organa kontroli skarbowej mogą pominąć skutki podatkowe tych czynności prawnych, które mają na celu obejście przepisów ustawy. 3. Za czynności, o których mowa w ust. 2, uważa się działanie podatnika, po którym nie mógł on oczekiwać innych korzyści ekonomicznych niż wynikające z obniżenia zobowiązania podatkowego".

Autonomiczne, samodzielne

Wprowadzenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1748

Spis treści
Zamów abonament