Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dowody niezbyt oczywiste

14 lipca 1999 | Prawo | MZ

ROZBIEŻNE ORZECZNICTWO

Rachunkowość ma swoje zasady, a prawo podatkowe swoje

Dowody niezbyt oczywiste

MARIOLA ZAPIEC-LASKOWSKA, LESZEK KLECZKOWSKI

Orzecznictwo sądowe prezentuje dwa odmienne poglądy na kwestię ważności dowodu. Jeden wolą podatnicy, drugi - organa skarbowe.

Każdą operację gospodarczą powinien potwierdzać dokument, określany mianem "dowodu księgowego". Dowód ten to odzwierciedlenie operacji gospodarczej, jej pomiar i opis. Dzięki temu dane dowodów mogą być źródłem informacji o różnych zdarzeniach (np. poniesionych kosztach) składających się na prowadzoną działalność gospodarczą.

Treść dowodów jest zapisywana w księgach i w tym wyraża się ich szczególne znaczenie. Wymaga to ustalenia minimum elementów (informacji), od których zależy prawidłowość dowodu księgowego. Zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ministra finansów z 15 stycznia 1991 r. w sprawie zasad prowadzenia rachunkowości (Dz. U. nr 10, poz. 35 z późn. zm.) podstawą zapisu w księgach rachunkowych był dokument (dowód księgowy), stwierdzający dokonanie operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierający co najmniej: - wiarygodne określenie wystawcy i wskazanie stron (nazwy i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, - datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1748

Spis treści
Zamów abonament