Jest o czym dyskutować
Otwarta droga do ratyfikacji statutu
Jest o czym dyskutować
MICHAŁ PŁACHTA
Na ratyfikację statutu MTK najszybciej zdecydują się dwie grupy państw: te, które nie dają sobie rady z karaniem za najcięższe zbrodnie międzynarodowe i te, których standardy ścigania i wymiaru sprawiedliwości odpowiadają społeczności międzynarodowej.
Po podpisaniu 9 kwietnia tego roku w Nowym Jorku statutu (Stałego) Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) przez ministra sprawiedliwości Hannę Suchocką droga do jego ratyfikacji stanęła otworem. Byłoby jednak ze wszech miar pożądane, aby formalnemu procesowi ratyfikacyjnemu towarzyszyła dyskusja i wymiana poglądów, zwłaszcza wśród prawników i polityków, aby władza wykonawcza i ustawodawcza nie podejmowała działań i decyzji w swoistej próżni społecznej.
Czy ratyfikować statut? Czy robić to teraz? Kilka czynników odgrywa decydującą rolę przy szukaniu odpowiedzi na te zasadnicze pytania.
Pierwszy to wciąż trwający proces opracowywania dokumentów o fundamentalnym znaczeniu dla MTK, bez których nie mógłby on funkcjonować, nawet gdyby jego statut uzyskał ratyfikację 60 państw. Chodzi zwłaszcza o "Elementy definicji zbrodni" (EDZ) oraz "Reguły procesowe i dowodowe" (RPD). Prace nad nimi (oraz innymi aktami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta