Zatrzymany przepadł bez wieści
Nieoficjalne pozbawienie wolności
Zatrzymany przepadł bez wieści
Zaginięcie osoby po jej zatrzymaniu przez funkcjonariuszy państwowych nakazuje w pewnych okolicznościach domniemanie, że straciła życie. Należy też uznać, że za jej śmierć odpowiedzialne są władze.
Żandarmi z posterunku w Hazro 8 listopada 1993 r. przeprowadzili operację we wsi Citlibahce. Szukali m.in. dowodów dotyczących uprowadzenia przez PKK (Partię Pracujących Kurdystanu) i zamordowania nauczycieli oraz imama (duchownego islamskiego), a także osób, które mogłyby być w tę sprawę zamieszane. W tym czasie żandarmi z posterunku w Lice pojmali trzy osoby w pobliskiej wsi Baglan. Przewieziono je następnego dnia do okręgowej komendy w Diyarbakir.
Izzet Cakici twierdził, że jego brata Ahmeta zatrzymano w Citlibahce, zabrano do Hazro, a następnie do Diyarbakir. Trzymano go tam przez 16-17 dni w jednej celi z zatrzymanymi z Baglan. Jeden z nich Mustafa Engin powiedział po zwolnieniu, że Ahmet był bity, miał poważne obrażenia. Przesłuchiwano go, torturowano przy użyciu elektrowstrząsów. Hikmet Aksoy, zatrzymany przez żandarmów na posterunku Kavaklibogaz, poinformował, że Ahmeta przewieziono z Diyarbakir do Hazre, a następnie właśnie tam. Rozmawiali ze sobą. Rodzina nic więcej nie wiedziała o losach Ahmeta.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta