Encyklopedia, Pamiętaj, że ..., Felieton
- Encyklopedia
- Pamiętaj, że ...
- Felieton ENCYKLOPEDIA
Użytkowanie
Jest jednym z najstarszych praw wyróżnianych przez kodyfikacje europejskie. Dziś jego treść jest zróżnicowana w zależności od tego, kto je wykonuje i co jest jego przedmiotem.
Dotyczy przede wszystkim rzeczy, choć także i praw. Ile może użytkownik - określa kodeks cywilny. Niezależnie od tego termin ten bywa używany i potocznie, i nawet przez niektóre akty prawne dla określenia eksploatacji gospodarstwa czy przedsiębiorstwa.
Tymczasem użytkowanie zawsze było ustanawiane dla zabezpieczenia czyjejś egzystencji, dlatego mówi się, że jest prawem o charakterze alimentacyjnym.
Daje ono w zasadzie pełne prawo do korzystania z cudzej rzeczy i czerpania z niej pożytków. W praktyce polega więc na tym, że można podarować dom (pozbyć się prawa własności) i zastrzec sobie prawo użytkowania kilku pokoi; można też oddać ziemię, zachowując możliwość zbierania plonów z pola (częste na wsiach umowy dożywocia).
Użytkownikowi nie wolno niszczyć rzeczy ani zmieniać jej dotychczasowego przeznaczenia, jeśli jest osobą fizyczną. Użytkowanie może być ustanowione bezterminowo lub na określony czas, odpłatnie albo bez wynagrodzenia, może też dotyczyć całej rzeczy lub jej części. Przedmiotem użytkowania mogą być zarówno
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta