Po upadku wieży Babel
Zmiana ustroju miała służyć wszystkim, ale wyraźne korzyści przyniosła siłom dawnego porządku
Po upadku wieży Babel
JANUSZ KAPUSTA
JAN KOFMAN WOJCIECH ROSZKOWSKI
Upadek komunizmu typu radzieckiego wydaje się z wielu względów najważniejszym wydarzeniem końca XX wieku. Komunistyczna utopia, oparta na założeniu, że rozwój historyczny jest osiągalny przez zastosowanie masowej inżynierii społecznej, zamieniła się w praktyczne barbarzyństwo i zorganizowaną hipokryzję. W końcu system, oparty na założeniach komunistycznych, załamał się pod ciężarem samoułudy i marnotrawstwa.
Do bezpośrednich przyczyn upadku systemu komunistycznego zaliczyć należy: kryzys fiskalny, polegający na rosnącym rozziewie między spadającymi dochodami państwa a rosnącym zapotrzebowaniem lobby wojskowo-przemysłowego, niską innowacyjność technologiczną gospodarki nakazowo-rozdzielczej, jej wysoką, skrajnie nieracjonalną zasobochłonność i kapitałochłonność, polityczną motywację przeważającej większości decyzji gospodarczych, brak elastycznych mechanizmów politycznej koordynacji w skali społecznej, wreszcie - narastający kryzys społeczny (który wyraził się np. w ZSRR, ale i w innych państwach bloku, m.in. wyraźnym spadkiem odsetka zdrowych rekrutów w armii).
Upadek pokojowy
Komunizm...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta