Tydzień na giełdach
- Złoty: Ciężar spekulacji
- Finanse: Trudne przetargi
- Giełda: Zastój na rynku
- Towary: Mało transakcji zbożem
- Waluty: Jen rekordowo drogi
- Obligacje: Faza stabilizacji
- Akcje: Pod wpływem fuzji
- Surowce: Tanieje żywność
/teksty/wydanie_990821/ekonomia_a_8-1.F.gif">
Obficie serwowane w tym tygodniu statystyki krajowe i zagraniczne okazały się pożywką dla spekulacji. Ostrej grze walutowej dodatkowo sprzyjała niepewność związana z posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej, a także zaostrzające się problemy finansowe krajów Ameryki Łacińskiej. W efekcie, złoty nie wytrzymał zdecydowanej presji londyńskich banków tracąc wszystko to, co zyskał w poprzednim tygodniu. W serii obniżek rynek sprowadził różnicę między ceną złotego a parytetem z powrotem do poziomu sprzed siedmiu sesji. W piątek odchylenie spadło nawet do 2 proc., choć tydzień wcześniej sięgało 3,6 proc. Banki za dolara znowu zaczęły płacić 3,96 zł, tyle, ile w drugim tygodniu czerwca.
Przyczyn ostrego spadku kursu złotego dealerzy doszukiwali się w zagranicznej spekulacji. Ich zdaniem, zalew statystycznych informacji zarówno w kraju, jak i w USA był tylko pretekstem do żniw na międzybankowym rynku walutowym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta