Homo sapiens geneticus
Terapię genową będzie można wykorzystać do udoskonalania gatunku ludzkiego
Homo sapiens geneticus
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Manipulacjami genetycznymi i farmaceutykami można przedłużać życie, zmieniać zachowania zwierząt, a nawet zwiększać ich zdolność uczenia się. Czy podobnie jest u człowieka? Najnowsze badania sugerują, że w przyszłości bardziej realne jest opanowanie Ziemi przez udoskonalonych genetycznie ludzi niż przez kosmitów z odległej planety.
Mechaniczna pomarańcza
Nigdy jeszcze nie było tak przekonujących badań w tym zakresie. Larry Young oraz Thomas Insel z Uniwersytetu Emora wykazali niedawno, że niewielkimi manipulacjami w DNA można zmienić zachowanie gryzoni. Udowodnili to na przykładzie rozwiązłych nornic górskich oraz monogamicznych i towarzyskich nornic polnych: wystarczyło, że wstrzyknęli poligamicznym myszowatym tylko jeden gen - kodujący neurohormon wazopresynę - by stały się bardziej wierne i troszczyły się o potomstwo.
Substancja ta, wytwarzana zarówno w mózgu ssaków, jak i ludzi, ma znaczny wpływ na zachowanie męskich osobników, szczególnie na ich skłonność do agresji i aktywność seksualną. Nie można zatem wykluczyć, że będzie można ją wykorzystać do modyfikowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta