ZA GRANICĄ
UE: WOLNIEJ W II KWARTALE. Wzrost PKB w krajach strefy euro w II kwartale zmalał do 0,3 proc. z 0,4 w okresie styczeń-marzec - podał wstępne dane Eurostat. W całej UE nie nastąpiła zmiana, wzrost wynosił 0,4 proc. Ministrowie finansów wykazywali na spotkaniu w Turku optymizm, bo zakładają w całym roku wzrost 2-2,2 proc., a za rok o ponad 2,7 proc. Takie liczby podała Komisja Europejska w wiosennej prognozie. W Brukseli nie brak ekonomistów, którzy zapowiadają na 2000 r. nawet 3,5 proc. wzrostu. Znaczna poprawa nastąpiła w Niemczech, Francji i Włoszech, dobre rezultaty notuje Hiszpania. Optymistyczne prognozy wzmacniają pozycję euro.
REPREZENTACJA EMU. Ministrowie uzgodnili ostatecznie sprawę zewnętrznej reprezentacji unii walutowej. Teraz prezes EBC i przewodniczący sesji rady ministrów finansów (Ecofin) będą reprezentować EMU w kontaktach międzynarodowych i wyjaśniać wszelkie wątpliwości innych krajów. Gdyby zdarzyło się, że przewodniczącym będzie przedstawiciel kraju spoza EMU, to zastąpi go przewodniczący rady ministrów unii walutowej (euro-11). W Turku postanowiono także podjąć próbę skrócenia z 6 do 2 miesięcy okresu równoległego obiegu euro i walut narodowych, bo większość członków EMU uznała to za możliwe. Okres ten będzie obowiązywać od stycznia 2002 r.
G. BROWN W MFW. Były brytyjski minister...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta