Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany potrzebne, ale jakie

14 września 1999 | Prawo | MA

ANALIZA

Czy w Europie pojawi się jeden system ochrony podstawowych praw człowieka

Zmiany potrzebne, ale jakie

MAREK ANTONI NOWICKI

Chociaż Europa ma jedną konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, istnieją dwa odrębne mechanizmy ich dochodzenia, każdy z niezależnym organem sądowym: Trybunałem Sprawiedliwości (w Luksemburgu) oraz Europejskim Trybunałem Praw Człowieka (w Strasburgu). Tę samą konwencję interpretują i stosują niezależnie od siebie, co musi prowadzić do osłabienia pewności prawnej.

Nawet jeśli nie wypada nam jeszcze aktywnie uczestniczyć w dyskusji o przyszłości Unii Europejskiej i reformie jej instytucji, powinniśmy być świadomi tych sporów, bo ich konkluzje wcześniej czy później będą miały bezpośredni wpływ na sytuację każdego z nas, również w dziedzinie ochrony praw człowieka.

Wciąż ważnym głosem w tej debacie jest artykuł prof. A. Totha z Glasgow, opublikowany dwa lata temu w "Common Market Law Review": "Unia Europejska i prawa człowieka: przyszły kierunek". Dokonał on krytycznej analizy różnych dróg myślenia na ten temat oraz opcji możliwych dla Unii.

Można by dalej przykrawać

Niektórzy nie chcą niczego zmieniać. Tak więc Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu nadal sprawowałby ochronę praw człowieka przez orzecznictwo, powołując się na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1803

Spis treści
Zamów abonament