Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powolna sprzedaż wielkich przedsiębiorstw

14 września 1999 | Publicystyka, Opinie | BJ

LISTY

Grzechy biurokracji

Aparat urzędniczy każdego państwa jest trawiony różnego rodzaju schorzeniami. Nie jest to problem samej administracji, ale wszystkich struktur władzy, także organów przedstawicielskich i wybieralnych. Bolączką naszej administracji jest brak stabilności kadrowej, częsta wymiana ludzi na stanowiskach po każdych wyborach, przy każdej zmianie rządu.

W społecznym odczuciu władzy nie sprawują wybieralne organy, ale kadra urzędnicza na wszystkich szczeblach, czyli biurokracja, która od początku swojego istnienia była podatna na zwyrodnienia. Jest kojarzona z: korupcją, przekupnością urzędników; urzędniczym formalizmem, zbyt skrupulatnym, często aż do przesady, przestrzeganiem litery prawa i wszelkich procedur ze szkodą dla szybkiego i sprawnego załatwiania spraw oraz bałaganem prawnym i organizacyjnym, niekompetencją, niską sprawnością aparatu urzędniczego na wszystkich szczeblach.

Nikt na świecie nie znalazł recepty na radykalne zmniejszenie biurokracji, wyeliminowanie głównych nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu. Wszelkie wynaturzenia - grzechy biurokracji - wynikają bezpośrednio z funkcjonowania całego państwa, w tym władz wybieranych w demokratycznych wyborach. Wszelkie mankamenty szybko przenoszą się na administrację i ludzi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1803

Spis treści
Zamów abonament